Blog

מה קורה אם בתהליך הסדר איננו מצליחים להבין מה מצית בנו שמחה?

החלטתם לסדר את ביתכם בגישת קונמארי של מארי קונדו ואולי כבר התנסיתם במיון חפציכם לפי העקרון האומר ששומרים בחיינו רק את אותם חפצים אשר "SPARK JOY" – החפצים שמציתים בנו שמחה.

אבל מה קורה כאשר הרגשות שלכם כלפי חפצים מסויימים הם ... מורכבים?

כאשר אתם מוצאים את עצמכם תקועים, יתכן שתרצו אולי לנסות כוון קצת אחר.

שאלה שיכולה להביא תועלת רבה יותר כאשר תהליך הדילול מגיע למצב של קיפאון היא: "האם הייתי חש/ה הקלה אם פריט זה היה אובד לי לנצח בשריפה?" תשובה של כן או לא היא רק ההתחלה .

בואו נלמד כיצד להשתמש בתשובות שלנו כדי לנפות את הרגשות המורכבים הנעוצים בשורש העומס של הבית שלנו.

שאלו את השאלה

הצעד הראשון הוא להציג את השאלה לעצמכם.

זה נעשה בצורה הטובה ביותר כאשר אתם בבית לבד - קל יותר להיות כנים ופתוחים לחלוטין כאשר אתם לבד עם עצמכם. כל שעליכם לעשות הוא להסתכל או להחזיק את הפריט המדובר, ולשאול את עצמך, "האם הייתי חש/ה הקלה בסתר אם הפריט זה היה נשרף?"

זוהי שאלה חזקה משום שהיא משחררת ממשקל האחריות: נורא ככל שיהיה לדמיין אסון כמו שריפת בית (אפילו בהנחה שלא נפגעו אנשים או בעלי חיים), זה עדין אינו דבר שאנו בוחרים בו. זה פשוט קורה. לשאול את עצמכם את השאלה הזאת מוריד מכתפיכם את המשקל הכבד של קבלת ההחלטות הקשות. היא מציבה אתכם למול השאלה: אם הפריט הזה כבר לא היה קיים בחיינו- ועלינו לא מוטלת שום אחריות או אשמה - איך היינו מרגישים?

אם אנחנו לא מרגישים תחושה של הקלה- כנראה הפריט נועד להישמר.

אם, כאשר אנחנו מתארים לעצמנו שאיבדנו את הפריט המדובר באש, אנו מרגישים מוטרדים, כעוסים או אפילו שבורים - זה סימן טוב שהחפץ ראוי למקום בבית שלנו.

אם אתם מרגישים הקלה - כדאי לבדוק מה הסיבה לכך

ישנן שתי סיבות נפוצות להרגשת הקלה. הראשונה היא שאנחנו שומרים את הפריט מתוך אשמה, לא בגלל שאנחנו באמת רוצים או צריכים אותו.

הסיבה השניה היא שאנחנו צריכים את הפריט הזה, אבל לא באמת אוהבים אותו והיינו מברכים על ההזדמנות להחליף אותו במשהו נחמד יותר.

אם שמרתם את הפריט מתוך אשמה

מומלץ לחפור קצת יותר לעומק ולנסות לחשוף למה אנחנו מסרבים לשחרר את הפריט.

 • האם זו מתנה מאדם אהוב? אנשים רבים שוכחים שמתנות נועדו לגרום הנאה, לא להפוך לנטל! קחו נשימה עמוקה ושחררו את המתנה הזו.

 • האם זו ירושה משפחתית? ירושות יכולות אכן להיות אוצרות משמעותיים, אבל אם האוצר המשפחתי אינו קרוב במיוחד לליבך באופן אישי, יכול להיות טוב יותר למצוא בית עם קרוב משפחה אחר אשר יעריך אותו יותר.

 • הפריט היה יקר מאוד? מבאס! אבל כדאי מאוד לזכור: כאשר אנחנו נאחזים בפריט רק משום שהוא היה יקר לא רק שבזבזנו כסף בקנייתו, עכשיו אנחנו גם מבזבזים שטח יקר ואנרגיה מנטלית עליו. אם הוא באמת בעל ערך אפשר לנסות למכור אותו כדי לקבל קצת מזומנים או לתת כמתנה . קשוח? קצת.

על פירוק של סטים ואוספים

בין אם מדובר בספרים ממהדורה ראשונה, כלי חרסינה של סבתא או בובות - זה יכול להיות מפתה לבחור בגישת "הכל או לא כלום" כאשר עורכים תהליך סדר, אבל אני ממליצה לחשוב על העניין הזה מחדש. למה? כי אם סט או אוסף הוא משמעותי לנו, הנטייה שלנו היא לשמור את כולו גם אם הוא הפך לנטל. אז במקום לחשוב הכל או כלום, מומלץ לשקול לשמור רק חלק מהסט או האוסף ובכך להיות באמת מאושרים יותר.

לדוגמה, אם אנחנו אוהבים תה אבל לעתים רחוקות מארחים לארוחות גדולות בביתנו אולי כדאי לשמור רק כמה כלי תה או הגשה יפים במקום כלי אוכל עבור 16 איש? ואולי ערימה של מספר ספרים - אלה שמשמעותיים ביותר מספרייתו של קרוב משפחה מנוח, במקום חמש ספריות מלאות?

לא תמיד יהיה פתרון מובנה, אבל כדאי לשמור על ראש פתוח. ארון כלים שמכיל למשל כמה ספלים וצלחות מסטים שונים אך יקרים לליבנו משמח הרבה יותר לפעמים מארון מלא בסרוויס שלם של סבתא שכנראה לעולם לא נשתמש בו....

ככלל...ממליצה מאד לשחרר את הרעיון ש"צריך לשמור סט שלם" ובמקום זה לשאול את עצמינו: " מי צריך?"

אם אתם צריכים את זה, אבל לא ממש אוהבים את זה

סיבה נוספת שבגללה ייתכן שנחוש הקלה כאשר נדמיין אובדן של פריט בשריפה היא שאנחנו פשוט לא אוהבים אותו!

בדרך כלל יהיו אלה הדברים שאנחנו צריכים להשתמש בהם מדי יום, אך יתכן שהם נרכשו כאשר לא יכולנו להרשות לעצמנו מבחינה כלכלית לרכוש את מה שאנחנו באמת אוהבים. לדוגמה, הלב שלנו רוצה כורסא מקסימה שראינו בחנות חמד אבל אנחנו חיים כבר שנים עם כורסא די מרופטת שירשנו מהורינו או מחברים.

אם זה נשמע מוכר, הנה כמה דרכים לתקן את המצב:

אם היית מתחיל מחדש, מה היית בוחר?

בשירה יפנית מן המאה ה -17, נכתב: "האסם נשרף - עכשיו אני רואה את הירח".

אם אנחנו עדיין מתקשים להבין מה "מצית שמחה" עבורינו, אפשר לנסות לדמיין שאין בביתינו נפש חיה ולשאול: אם היתה לי הזדמנות להתחיל הכל מהתחלה, מה הייתי בוחר להביא לביתי החדש? שאלו את עצמכם: מה יאפשר לי להרגיש קצת מרחב פתוח סביבי?

עלינו לדמיין כיצד יחוש ויראה הבית שיש בו יותר מרחב נשימה וחלל פתוח. במקום למלא מיד את החלל עם פריטים חדשים, נסו לשאול את עצמכם איך זה מרגיש פשוט לתת לזה להיות? ( אם התרגיל הזה מרגיש לכם קשה- כנראה שזה בדיוק הדבר שעליו כדאי לכם להתאמן).

ועכשיו שאלו את עצמכם: איזה פריט בביתכם יגרום לכם לתחושת הקלה אם תרפו ממנו?

אשמח אם תחלקו את תשובותיכם כאן :)

.................................................................................

ברשומות הבאות בסדרת קונמארי אעסוק בשאלות:

 • מה קורה כאשר יותר מידי חפצים SPARK JOY ( מעוררים בנו שמחה ) ?

וגם

 • מה לעשות אם גילינו ששום דבר לא מצית בנו שמחה...?

............................

שלכם,

תמי


פוסטים
ארכיון
Follow Me
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Pinterest Icon

השפלה 3, כפר-סבא 4440003

tamimachnai@hotmail.com

Tel: 054-6635984

 • YouTube - Grey Circle
 • White Facebook Icon

© 2017 by Tami Machnai. Proudly created with Wix.com