Blog

יצירתיות היא... (חלק ב')

אחד הדברים המרגשים ביותר ביצירתיות ובעיני גם בחיבור לחיים בכלל, הוא שימת לב לפרטים.

התחברות וסיפור

שימת לב לפרטים היא פעולה של התחברות.

חישבו על שינויי עונות השנה למשל וכמה פרטים יש בהם- הצבעים, האור, הצמחים המתחלפים, העננים, הרוחות, שעות השקיעה, הטקסטורות...

איכות החיים , כתבה ג'וליה קאמרון, קשורה בידע כיצד ליהנות מהם - והידע הזה הוא מתנה המתקבלת תוך תשומת לב לפרטים.

הרבה פעמים דווקא בזמן כאב חושינו מתחדדים והאופן שבו אנו מבחינים בפרטים, ממוקדים, שמים לב ורגישים אליהם - גדלה. אמנות נולדת מתוך שימת לב ומתעצבת מתוך פרטים.

שפה של אדם אמנותי היא שפה חושנית, שפת חוויה. כדי להזין את המקום הזה אנחנו זקוקים לדימויים: תמונות, קולות, ריחות ,טעמים, מגע. אלה הם מרכיבי הקסם- והקסם הוא חומר יסוד באמנות.

פרטים שמשכו את תשומת ליבי גרמו לדמיון שלי מאז ומתמיד ליצור סיפורים.

בהליכות רגליות רבות בשנות ילדותי ונעורי (ואח"כ בהליכות משותפות עם בן זוגי בארץ ובעולם) הייתי ממוקדת בחלונות או פינות מעניינות שתפשו את עיני, בתים, רחובות ולפעמים סתם ספסל, חנות, או שביל, ומתארת את מה שכביכול קורה או קרה בתוכם. במיוחד משכו אותי מקומות היסטוריים או שנדמו לי כהיסטוריים. אולי הם היו פשוט ישנים.

ככל שהמקום היה ישן יותר הוא סיפר לדמיון שלי יותר סיפורים: "פה, בחלונות הגבוהים התקיימו לפני מאה שנה נשפי מסכות וריקודי ולס.... רואה את השביל הזה? תארי לעצמך כמה סוסים עברו פה רתומים למרכבות בדרך אל הנשף.... בבית ההוא, שם, החשוך ההוא, ישב סופר וכתב לאור הנר...ושם יושבת סבתא זקנה וסורגת, ליד החתול שלה, לאור המנורה הקטנה....

אני זוכרת ביקור בלונדון בו נקלעתי לרובע תעשייתי והלכתי בו לאיבוד, מהופנטת, כשהדמיון שלי מצייר במרץ את ימי המהפכה התעשייתית והנפשות שפעלו בה.

חלונות יפים עם אור נוגה עוררו תמיד את סקרנותי באופן מיוחד. כשהגעתי לבוסטון לרגל לימודי התואר שלי התאהבתי מיד ברחובותיה ובעיקר בחלונותיה וידעתי שבעיר הזו אהיה מאושרת. היא פשוט לא הפסיקה לספר לי סיפורים.

המקום בהא הידיעה לתשומת לב לפרטים הוא כמובן הטבע.

בטבע יש התחדשות מתמדת, יש מסתורין, יש ריחות שלוקחים אותי בן רגע לעולמות אחרים, יש צלילים. אני אישית אוהבת במיוחד עצים, רצוי כמה שיותר גבוהים וותיקים, ומרגישה שהם סוג של "ישויות" קסומות. אני אוהבת את האופן שהרוח עוברת בהם ומניעה אותם, מרגישה שהם רכים ואימתניים בו זמנית, שהם מדברים אלי.

בתקופת חיי בארה"ב בתחילת כל אביב הייתי קוטפת ענף מעץ שזה עתה החלו להנץ בו עלעלים. לאחר החורפים הדרמטיים והמתים של החוף המזרחי, כל ניצן של כל עץ סיפר על לידתו המחודשת של הטבע. "NACIMIENTO" , כך לימד אותי פעם מישהו, ”הוא שמה של הלידה המחודשת הזו של הטבע בלטינית.

בסתיו נעשה הטבע רך מאד. האור הופך נוגה, הצבעים בסקלה רבים וכך גם הטקסטורות. העצים, השיחים והצמחים מחליפים את מלבושם.

בתקופות קושי אני בוחרת באופן אינטואיטיבי במקומות "רכים".

רכות עבורי מתבטאת בקצב, בצבעים, ביופי, באסתטיקה שמדברת ומרפאת את ליבי...

בשהות הזו בטבע יש עוד גורמים מרפאים והעיקרי שבהם לדעתי הוא התנועה.

עצם התנועה מזרים משהו טוב למוח( קוראים לזה אנדרופינים אבל אני מעדיפה לחשוב על זה כאנרגיה) והחשיבה הופכת להיות חיובית יותר.

עבורי הליכה בטבע אהוב מזרימה מהר מאד מחשבות חיוביות.

לתנועה יש חשיבות נוספת.

כשאנחנו בתנועה יש חלופה של מראות, צלילים וחוויות. ג'וליה קאמרון כותבת שהחזרתיות שבתנועה מאפשרת למוח להתחיל להתחבר לחלק האמנותי שבו, החלק הילדי, על ידי הסטה מ"שכל ההגיון" ל"שכל האמן" .

גם אם אנחנו לא אמנים בהגדרה המקצועית שלנו, בכולנו שוכן אמן שזקוק לביטוי ויצירתיות. יותר מהכל- האמן שבנו רוצה להיות שמח ולשם כך הוא זקוק להפריה ול"תדלוק". ההזנה של החלק הזה שבנו חיונית ביותר לבריאות כולנו כבני אדם. כאשר הבאר הפנימית מתרוקנת אפשר להגיע למצוקות גדולות. כדי להחזיר לעצמינו את הבריאות והזרימה הטובה צריך לאפשר לעצמינו דברים חזרתיים: שחיה, נהיגה, הליכה, פעילות רגילה ונשנית.

רעיונות נהדרים באים לראשי בעת תנועה. הרבה פעמים אני מקליטה אותם תוך כדי , שלא ישכחו. זמן תנועה בכלל ובטבע בפרט, באויר הפתוח , רצוי בלווי מוסיקה אהובה( שבפני עצמה היא אמצעי לקחת אותי "לעולמות אחרים") חיונית ומחיית נפשות בשבילי במיוחד ל"מילוי הבאר" .

אני מרגישה נחמה גדולה ואופטימיות טבעית. תחושה עילאית של טיפוח עצמי.

אלוהי הפרטים הקטנים והקשר שלו לסדר

שכר תשומת הלב לפרטים הוא ת מ י ד החלמה!

תשומת לב לפרטים היא פעולה של התחברות כאמור והכאב מלמד לשים לב לעכשיו.

עכשיו, כרגע, הכל בסדר.

כאשר אני בוחנת את המקום של שימת לב לפרטים בחיי הפיסיים בבית – מדובר בכל אותם ריטואלים קטנים של תשומת לב, טיפוח ודיוק. פינות קטנות, פרטי פרטים שמסמלים מבחינתי אהבה, יחסים, רוח, הרפיה, שמחה, התמלאות ויצירה.

הפרח הבודד מעץ הדובדבן ששמתי על הארונית ליד הכורסא בה אני אוהבת לקרוא, תמונה בעלת משמעות שהנחתי ליד המיטה לי ולבן זוגי, הענפים הקטנים שקטפתי בהליכותי ושמתי בכלי יפה עם מים כדי לראות אם הם מפתחים שורש (והאופן שאני עוקבת אחרי השורש הזה, נרגשת כל כך מגדילתו). התמונות שבחרתי להשראה בפינת העבודה שלי, הנר שאני מדליקה כאשר אני יושבת לכתוב או לקרוא, הכיסא והכוון שלו אל הנוף, העלים היבשים שאני מסירה מהעציצים שלי וההתחדשות שנגלית לאחר מכן ומשמחת אותי - כל אלה הם רוטינות של סדר וניקיון שמחברות אותי לעשיה בסיסית מטפחת של יצירת קשר עם היקום ושמירה על החיבור היצירתי.

גם במצב של עצב, ההתעסקות בפרטים היא שמביאה את הנחמה. היא מחזירה את טעם החיים.

קומפוזיציה

נדמה לי שהעיסוק שלי בסדר וההתעמקות שלי בחקר הסדר מונע לאורך חיי מהרצון להגיע לרגעי האושר הללו בהם אפשר לפרוס את אותם הפרטים שמשמחים אותי ולשחק בהם, ליצור מהם קומפוזיציות.

רבות שאלתי את עצמי מה הביא אותי לעסוק בסדר מאז ומתמיד והבנתי שהרצון העמוק שלי לסדר היטב את היסודות, לפרוס נכון את התשתיות, להפריד את המוץ מהתבן, לדייק כמויות ולפתוח פלונטרים מונע מהרצון הראשוני פשוט ליצור. לבטא משהו משל עצמי.

גם בכתיבת מוסיקה וגם ביצירת אסתטיקה בעולם הסדר והעיצוב המטרה האמיתית היא להגיע לדובדבנים שבקצפת, לצ'ופר האמיתי שבסוף, לפרטים הקטנים שבחרתי - ולבנות לי ממלכות. לשחק.

בלאגן לעומת קומפוזיציה

כדי לשחק בקומפוזיציה צריך להתחיל ממצב שבו כלי המשחק מאד ברורים, מדויקים ופרוסים לפני.

אי אפשר ליצור קומפוזיציה מבלאגן של תכנים. בלאגן הוא כבר בעצמו קומפוזיציה אבל לא מהסוג המוצלח, וגם לא בהכרח שלנו. כלומר הוא בהחלט שלנו( לפחות בחלקו) אבל לא כזה שבאמת בחרנו או יצרנו כדרך ביטוי שלמה ושמחה שבאופן אותנטי באה מאתנו.

החיבור האישי של האסתטיקה שלנו, המורכב מפרטים פרטים, מהחיבור ביניהם , מהמיקום שלהם ומההתעסקות בהם מביא אושר גדול של ביטוי ויצירה.

אנשים רבים מידי מבועתים מן החשש שהבלגן יזדחל בחזרה לחייהם, יתפוס אותם לא מוכנים ויביס אותם. הפחד הזה גדל בעיקר אם טרחו והשקיעו זמן ו/או כסף בסידור הבית ביסודיות.

הם מוטרדים חצי מהזמן בשאלה כיצד למנוע מן הבלאגן לחזור.

אבל אני אוהבת לראות זאת באופן אחר לגמרי.

בלאגן בעיני הוא לא אויב כי אם זרז, המחזיר אותנו שוב ושוב למקום היצירתי שלנו.

בלאגן הוא התזכורת לרצון הראשוני שלנו ליצור, להתבטא ולשחק עם היקום.

בלאגן מורכב מכלי העבודה שלנו( כלי המשחק אם תרצו) שצריכים לחזור למקומם.

הרי בכדי לשחק בקומפוזיציה צריך להתחיל ממצב שבו הפריטים ברורים, מדויקים ופרוסים לפנינו. כך נוכל להתחיל ליצור ולבטא איתם רעיונות. צייר הניגש למלאכת הציור צריך שהמכחולים והצבעים יהיו במקומם, המטליות יהיו זמינות, החדר יהיה פנוי וקנבס נקי יהיה מונח לפניו.

כך, בבואנו למלאכת היצירה של סדר בביתנו עלינו להפריד ולפרק תחילה לגורמים את חומרי העבודה כדי להתחיל בקומפוזיציה האישית.

מצב בריא בו אני יוצרת כחלק אינטגרלי מחיי הוא בעיני מצב שבו אנחנו מתחזקים הרגלים שבנינו בצעדים קטנטנים אך עקביים.

אני מאמינה שבמצב בריא שבו התודעה מחוברת לתשוקה שלנו לבטא וליצור אנחנו נרצה להחזיר כל פעם את כלי המשחק למקום כדי שנוכל לשוב ולשחק בהם שוב ושוב.

גם אם ההרגל הזה לא בא לנו בטבעיות, עצם ההבנה והתשוקה לשחק תעזור לנו לגבש את האומץ והכילים לרכוש אותו.

למדתי בחיי שההגדרה של אומץ איננה היעדר פחד אלא עשיית מעשה על אף הפחד.

כל מצב של עשית פעולות מקדם יצירה ולפיכך מקטין את הפחד.

גם אם הפעולות קצת מבוישות, חיוורות, מדודות או קטנטנות יש בהן קודם כל הצהרת כוונות למול היקום והזמנה לשיתוף פעולה.

גם שינוי כמו סידור מגירה או מדף, צביעת חדר או אפילו קטן יותר- קניית פרחים וסידורם עשוי להניב תחושת מותרות של טיפוח עצמי.

גם שימת לב קלה ביותר לאזורים החלשים שלנו יכולה להזין ולטפח אותם.

אם תרצו, הנה תרגיל קטנטן לטובת העניין:

  • כתבו עשרה שינויים קטנים שהייתם רוצים לעשות.

  • בחרו סעיף אחד וקבעו אותו כמטרת השבוע. קבעו לו זמן ביומן.

  • ועכשיו ...לעבודה ;)

תהנו!

................................

שלכם, תמי


פוסטים
ארכיון
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon

השפלה 3, כפר-סבא 4440003

tamimachnai@hotmail.com

Tel: 054-6635984

  • YouTube - Grey Circle
  • White Facebook Icon

© 2017 by Tami Machnai. Proudly created with Wix.com