Blog

תובנות וטיפים לגבי מעבר דירה "קונמארי" סטייל

בקיץ האחרון נעדרתי מכל דבר בחיים שלי בערך וחיי צומצמו לפרוייקט אחד: מעבר דירה. כלומר התארגנות למעבר דירה.

אחרי שנים רבות מאד באותו בית אנחנו עברנו דירה, ולא סתם - עברנו מן הכפר אל העיר.

מבחינתי ( וככל הידוע לי לרוב העולם) מעבר דירה זו קונסטלציה לא פשוטה ומורכבת של סדרת פעולות, הכנות ופרוייקטים המלווה בלא מעט סטרס בדרך כלל, עומס פיסי ורגשי ובגדול ה-מ-ו-ן עבודה...

אז אכן קצת נעלמתי מכל העניינים שלי שהם לא "מאסט", ונכנסתי לטורנדו זעיר.

בשלב הראשון כלל הטורנדו אין ספור חיפושים( עבדתי בזה לפחות חודש וחצי, בלחפש יום יום, בלהיות מכוונת רק לזה). אח"כ כשנמצאה הכלה המיוחלת( דירה מקסימה עם נוף לשדות ) החל השלב של ההתארגנות למעבר.

אמנם אנחנו למודי מעברים , כולל טראנס אטלנטים, ואמנם אני בסך הכל בחורה מאורגנת ומסודרת ׁ(שאף עובדת בזה לפרנסתה), ובכל זאת .. מעבר דירה זו הזדמנות לעלות שלב, לדקדק קצת יותר , וכמובן ברוח הקונמארי לנסות כמה שיותר TO SPARK JOY- ואני לא מתכוונת רק במובן של להפטר מדברים, אלא בעוד מובנים שמיד ארחיב עליהם.

בכל בית שגרנו בו שהינו תמיד שנים רבות, השקענו, טיפחנו ונקשרנו מאד. זה אומר להתאים לבית את הסגנון האישי שלו, בהתאם לצרכים ולאישיות שלו.

וכך זה היה גם הפעם .

והנה אני עומדת לפני אריזה וממיינת, שוב ( תמיד הזדמנות טובה) כי בטוח יש ממה להפטר גם הפעם. משאירה רק את הדברים אני מרגישה שמביאים לי ולבני משפחתי שמחה אמיתית.

אבל הפעם זה גם יותר מכך.

אני חושבת על הדברים והאלמנטים שיהיו נכונים ליצירת שמחה במקום החדש בהתאם לאופיו וצרכיו שהם שונים מהמקום הנוכחי. כך שמעבר לחפצים שמשמחים אותי בכל מצב ובכל דירה- שהם ברורים לי ומאד וודאיים( ספרים שאנחנו מאד אוהבים, כורסא שאנחנו אוהבים, בגדים, תמונות וכו) יש גם את אלה שנכונים למקום החדש בעיני וכאלה שהיו "שייכים" לקודם, הביאו בו שמחה, שרתו אותו נאמנה וזה הזמן לאמר להם תודה באהבה ולהפרד.

בדיוק כמו מהבית...

הנה כמה דוגמאות ותובנות שמלוות אותי בתהליך המעבר :

למצוא את מה שמשמח ונכון לי בבית הנוכחי

במקרה שלנו עברנו מסיטואציה של בית עם גינה לבית עם מרפסת גדולה, שהיא בעינינו גם אחת מפנינות הקסם של הבית ( אם לא "ה" ). נוצר לו מעין פוקוס חדש ועיצוב המרפסת עבורי הוא שונה מעיצוב הגינה. כך יצא שנפרדתי בשמחה מריהוט וחפצי גינה מסויימים אבל במקביל גיליתי דברים אחרים שפתאום נראו לי מאד מתאימים והחלטתי לשפץ אותם. אז נכון שאני עוסקת גם בעיצוב, ובאופן כללי שיפוצניקית חובבת ידועה, זה לא בהכרח נכון לכל אחד- אבל עבוריאחד ה- SPARK JOY הגדולים במעבר הזה , במקביל לכך שנפטרתי ומסרתי חפצים היה להשמיש חפצים שהיו לי( לשפץ אותם) שיהיו עכשיו נכונים לי בביתינו החדש.

במושב יש לי שני בעלי מלאכה שהם חברים טובים( אני תמיד אוהבת לאמץ לעצמי חברים עם ידי זהב) אחד אשר הנגר, והשני מיכה הצבעי ומקים המיצגים. בבית המלאכה של שניהם ביליתי לא מעט שעות והנה חלק מהתוצרים:

אובייקטים לפני התזת צבע :

ואחרי יום עבודה:

כל זה מתחבר גם לרעיון הבא:

להנגיש ולהשמיש או.....להוריש

באופן כללי אחד הדברים שמאד משמחים אותי אישית הוא להשמיש חפצים.

אני מאמינה באופן חד משמעי שיש להנגיש ולהשמיש מה שברשותינו או לחילופין-להוריש אותו.

למה הכוונה? אם יש לי חפץ מסויים, נניח מנורה שקבלתי מסבתא שלי, ואני מעוניינת בה מצד אחד אבל היא חבויה איפהשהו, לפעמים שנים, גם אם לא ממש במחסן אז באיזו פינה בחדר( אני קוראת להן פינות חשוכות) שהרי אחד משניים:

או שאני צריכה למצוא לה מקום/ לשפץ /לנקות ולכבד אותה (להלן: "להשמיש" ו"להנגיש")

או להבין שאם אחרי כל הזמן הזה היא עדין חבויה עצובה באיזו פינה חשוכה שהרי היא כנראה לא באמת מתאימה לי ולא באמת מביאה לי שמחה, לא בטוח שאני רוצה שהיא תביא לי שמחה..

אולי לקחתי אותה כי היא ירושה מסבתא אבל לא ממש הטעם שלי, אולי ניסיתי אותה דווקא אבל היא לא התאימה בחלל או לתכולת הבית שלי?

במקרה כזה אני נפרדת בברכה ומורישה אותה הלאה.

ואגב, במקרים חמורים במיוחד לא לשכוח שאפשר גם פשוט.....להפריש, נכון? ( לזבל הכוונה )

להפרד בתודה

הפעם הרגשתי באופן נוסף את המשמעות של להפרד בתודה!

הרעיון הזה שהתחזק אצלי בעקבות העבודה לפי גישת קונמארי ליוה אותי נאמנה לאורך כל תהליך המיון והאריזה.

כשהנחתי למסירה דברים בשקיות וקופסאות ידעתי היטב שחלקם מצויינים ויכולים בהחלט לשמח מאד מישהו אחר. תוך כדי המיון הרגשתי שזה לא נכון לי לשים הכל בשקית אחת או קופסא אחת גדולה שכן היו לי נושאים שונים והיה לי רצון תוך כדי כך להפריד לקטגוריות גם את מה שאני ממיינת. גם דמיינתי לאן אני מוסרת מה.

לדוגמא, מוצרי קוסמטיקה ואיפור או תכשיטים רציתי לתרום למקומות כמו ויצ"ו או מקלטים לנשים, (רציתי לשייך את זה לנשים).

את ספרי הילדים שגדלו החלטתי למסור לחנות "מהלב" בכפר סבא וכך גם את הספה שלנו .

מעבר לחשיבה שהיתה לגבי איפה ולמי, רציתי למסור את הכל גם בתודה ובאהבה, ולא ב"ערברב" לא ברור. לכן חילקתי הכל לנושאים ומיקמתי באופן ברור לפי נושאים בשקיות – כך, גם אני וגם המקבל ירגישו שהחפצים הללו יקרים למישהו בלב, שהם לא "נזרקו" ושעצם הנתינה שלהם יקרה לי ועושה לי טוב בלב.

המשמעות של הפרידה והמסירה התעצמה.

אני אוהבת להיטיב. נעים לי בלב לתת משהו מסודר, שאהבתי, שיש מאחוריו כוונה טובה.

אני חושבת שבכך העצמתי את הטקס, וחייבת לאמר שהמשמעות הזו נתנה לי תחושה ממש טובה וגם עשתה לי טוב בתוך התהליך הזה של מעבר דירה שהוא מאד אינטנסיבי ומתיש, שיש בו הרבה התרגשות וגם חששות.

זה היה סוג של עוגן נעים שאשכרה עזר לי . הרגשתי את המשמעות המבורכת של להפרד בתודה ובאהבה.

המיון, הסידורים, הפרידות, הב-א-ל-ג-ן,כל כך הרבה התרגשות, ועשיה, ובלבול...פשוט המון שנים לא עשיתי זאת. זה ברמה אחרת מכל אריזה שאני עושה ללקוחות שלי. הפעם זה שלי....וזה.... מרגש באופן אחר.

להכניס ללו"ז זמן להתאווררות עבור הגוף והנפש

אני מסוגלת לעבוד ללא הכרה שעות ארוכות ארוכות, ויש לי כוח סוס גבוה מאד. דווקא בגלל זה למדתי את הדבר הבא( בדרך הקשה, מודה, אבל היום אני מיישמת):

בין אם זה ספורט, בלוי זוגי עם בן הזוג, זמן איכות עם חברה ,או כל דבר שמהווה אתנחתא אמיתית:

חשוב חשוב חשוב(!!!!) לקבוע ביומן( ולהתחייב) זמן התאווררות לפחות 3 פעמים בשבוע- של שעה לפחות כל פעם( ורצוי גם יותר).

אנחנו עובדים קשה! האינטנסיביות קשה על הגוף( כאבי גב הפכו להיות פק"ל עבורי בשנים האחרונות בתקופות לחוצות ובעיקר בקיץ - אם לא הייתי יוצרת זמן לריצות שלי ומבצעת מתיחות ונשימות הרפיה-כמו גם זמני התאווררות - אני יודעת שכמו בעבר הייתי מסיימת עם גב תפוס .

מצב המעבר קשה עבור כל בני הבית. יכולים להווצר מתחים וחששות אצל כולם וחשוב ליצור הזדמנות לבילוי זמן מסוג אחר- לצאת להליכה משותפת, לשבת עם כוס יין על הים בערב, לראות הופעה טובה- להקדיש זמן אחד לשני ולשוחח. סופר חשוב לקחת הפסקות לכך -בעיקר ועל אחת כמה וכמה בתקופה מאתגרת שכזו. ( על כמה זוגות שמעתם שנפרדו בעקבות שיפוצים/בניית בית ומעברים?? )

כאן הסוד! לא לקפח את הקשר בתקופה הזו ולא לקחת אותו כמובן מאליו אלא ממש להפך, וכך גם עם הילדים! זו ממש הזדמנות לקחת את האתגר ולהתקרב. להחליט שאנחנו לא נכנעים ללחץ אלא מנווטים אותו . הנשימה שמתאפשרת בהפסקות מאפשרת לנו לחזור מחוזקים ואופטימיים, עם כוח ומוטיבציה. אתם רוצים לשמור על התהליך בריא? קחו הפסקות! מתוכננות, מחוייבות, ממש מקודשות! מה משמח אתכם? מה יעשה לכם טוב עכשיו? שאלו את עצמכם ותנו את זה לעצמכם באהבה. (בתמונות תמצאו חלק מהדברים הקטנים שמשמחים אותי... ומוסיקה מקסימה כאן למשל :

https://www.youtube.com/watch?v=ZHSGUAxx9MM&feature=youtu.be&list=PL7Gdotnuc7c4huJwBqVei11dZljPKJrPh

ולבסוף - כמובן שרכזתי לכם כמה טיפים בענייני אריזה: <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

עבדו באופן שיטתי, נקי ומסודר

המצב שבד"כ נוצר בתקופת אריזה, פעמים רבות גם בגלל לחץ זמן, הוא בלאגן גדול. תהליך אריזה יוצר לכלוך. דברים מוזזים, הבית על גלגלים, חתיכות של כל מיני דברים ברורים יותר או ברורים פחות מגיעות לכל הכווננים.....אאאאההההההההה.....הצילו.....הבית פשוט מאבד צורה. מצב הביניים הזה מלחיץ ( שלא לאמר מטריף). גם מי שסבלני לבלאגן מתחיל להגיש בשלב הזה די אבוד אם לא עקב אחרי שיטה עבודה בסיסית שתקל עליו. הנה מה שאני ממליצה: 1. לעבוד חדר חדר- לפנות קודם כל לפחות קיר אחד ולצידו לערום את הארגזים לגובה ולרוחב באופן מסודר. את הרישום של מה שמכיל כל ארגז יש לרשום בצד ובחלק העליון של הארגז-רצוי מאד בצבעים שונים לפי חדרים( נניח חדר שינה- אדום, חדר עבודה-ירוק, סלון- סגול וכו').

2. כדאי לפרט כמה שיותר- למשל: "חדר עבודה- מדף מעל השולחן". זה מקל מאד בפריקה כשתניחו אותם בחדרים בבית החדש. חשוב כמו שאמרתי שהארגזים לא יהיו גדולים מידי!

3. אם יש לכם שטיחים- גלגלו אותם והעמידו אותם לפני תחילת האריזה. עשו זאת דבר ראשון- כך תמנעו מהם לכלוך מיותר תוך כדי. במרכז החדר( שאמור להיות ריק שהרי אנחנו עורמים ארגזים לאורך הקירות) טאטאו את הרצפה מידי פעם. כך תחסכו מעצמכם לכלוך שיעבור מחדר לחדר ורק ילך ויתעצם. אני לא מדברת על ניקיון יסודי כי אם על ניקיון בסיסי למניעת סחיבת הלכלוך מחלל אחד בבית לאחר.

4. דברים חשובים שחייבים להיות זמינים לכם ( טושים לרישום/סכין חיתוך/מפתחות/מים/טלפון וכו') - יעדו להם מראש קופסא אחת ומקום אחד. לשם הם גם צריכים לחזור , אחרת כמעט בוודאות הם יאבדו לכם או שבמקרה ה"טוב" תמצאו את עצמכם מקללים לא מעט בחיפושים אחריהם...

5. כשהבית שלכם ממוין ומסודר, טוב באריזה לשמור על אותו הסדר - בין אם זה לארוז את הסלסלות כפי שהן, את הספרים לפי המדפים עליהם הם היו ובאופן כללי- לארוז בקבוצות ולפי הסדר והנושאים- כך גם הפריקה היא ידידותית וקלה.

6. בארגזים שמכילים פיצ'פקס טוב לשים ריפוד מעל הכל( מגבת או שטיחון יעשו את העבודה

7. באמבטיה- כדאי לשמור כמה קונטיינרים קטנים לנסיעות – לא הרבה מידי ובגדלים מגוונים. הקונטיינרים משמשים אותנו בעיקר בעונת הקיץ- לקמפינגים או נסיעות אחרות. ההמלצה שלי ( כמות וגודל) מצורפת כאן בתמונות וחשוב בעיני שהם יכנסו ללא יותר מסלסילה קטנה, רצוי בשכיבה כך שלא יתפסו מקום רב במגירה.

8. לערב את הילדים הילדים הרי מעורבים ממילא, הם גם חלק מהתהליך והם מתרגשים . עם קצת מחשבה אפשר להפעיל אותם באופן שיגרום להם ולכם להרגיש טוב. אנחנו יצרנו טבלת חופש שמגדירה גם את תהליך מעבר הדירה. אנחנו מחלקים פעילויות חופש ומוסיפים באופן דינאמי דברים לאותו יום. גם בנושא האריזה חילקנו משימות ואנחנו מוצאים שזה עובד יפה ובשיתוף פעולה רוב הזמן אגב- גם לגבי הגדרות תקציב הטבלה מאד עוזרת לילדים.

9. להתעקש על חוויה טובה נראה לי שזה הדבר העיקרי והמסר העיקרי מאחורי כל מה שאני כותבת כאן. אנחנו בוחרים שהחוויה שלנו תהיה חוויה מיטיבה וחיובית. זה יכול בקלות להפוך לזמן כאוס, עצבים ומתח, אבל עם מחשבה והתכוונות - זה גם יכול להיות זמן שבפירוש SPARKS JOY והרבה מהג'וי הוא גם כשאתה מצליח להסתכל על עצמך מהצד ולהיות בסכ"ה די מבסוט מהתהליך שאתה עובר, באופן אישי וכמשפחה. הזדמנות מאד חשובה שיש לנו בה גם לא מעט בחירה.

לא בהכל הצלחתי , זה קשה, מה אומר..האריזות היו מתישות והיו כל מיני רגעים מכל הסוגים, אבל אני שואפת כל הזמן להשתפרות. השאיפה לשיפור קיימת ומאתגרת אותי כל העת ובזכותה גם נכתב כל זה. לחיי ההתמקמות וההקלה שעוד תבוא.... ;)

......... שלכם, תמי


פוסטים
ארכיון
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon

השפלה 3, כפר-סבא 4440003

tamimachnai@hotmail.com

Tel: 054-6635984

  • YouTube - Grey Circle
  • White Facebook Icon

© 2017 by Tami Machnai. Proudly created with Wix.com