Blog

חמישה רעיונות להתמודדות עם בלאגן

שלא כמו גורמי מתח נפוצים ומוכרים בחיינו (למשל העבודות שלנו ומערכות היחסים שלנו), בלאגן, למרבה המזל, הוא אחד מגורמי הלחץ בחיינו שהכי קל לתקן. השלב הראשוני החיוני בכל תהליך סדר הוא שלב האלימניציה - מה שאני אוהבת לכנות "שחרור" מחפצים - שהרי עומס מאורגן הוא בכ"ז עדיין עומס.... לא רק שחשוב לשחרר את החפצים בחיינו שאנחנו לא אוהבים או לא משתמשים בהם, אלא גם בואו נודה בעובדה שהרבה פעמים פשוט אין לנו מקום להכל... לצערי,הררי העומס לא הולכים להיעלם בעצמם - עוד לא המציאו את החיה הזו. זה הולך להיות תהליך עבודה. יחד עם זאת, לפעמים רק עצם המחשבה על כל העבודה הזאת יכול להציף ולכן לשתק אותנו, עוד בטרם אפילו יצאנו לדרך... לכן רציתי להציע כמה טקטיקות שיכולות לעזור להתחיל .הן גם יעזרו להתעודד ולדעת שהתהליך בסופו של דבר לא יהיה נורא כל כך : ) חשוב מכל, הן יכולות לעזור בדבר שאותו אנחנו כל כך רוצים להשיג: שלווה נפשית. אז בואו נתחיל!

הנה כמה רעיונות:

1.להקים"תחנת תרומות" קטנה בבית: זה יכול להיות פשוט כמו הצבת קופסת קרטון בתוך הארון, בכניסה לבית או בכל מקום שנוח. הרעיון הוא למצוא מקום לאסוף את ערימות הדברים שמשחררים- רצוי על בסיס יומי. בסוף השבוע, לוקחים את הקופסה למקום שמחליטים עליו מראש, כך שלא מתפתים לקחת חלק ממה ששחררנו בחזרה. מאד עוזר להגדיר זמן קבוע בו עושים את זה (למשל כל יום רביעי בערב). ביום הזה שולפים את תיבת התרומות, ויוצאים לדרך. חלק גדול מהסיבה שאני מצליחה להיות מאורגנת היא בגלל סוגים של הרגלים מסוג זה שהגדרתי וסיגלתי לעצמי. ברגע שייסדתי את ההרגל זה כבר לא משהו שאני צריכה לחשוב עליו וזה עושה את החיים קלים. והרי אנחנו נהנים יותר כשקל לנו... דוגמאות של איך דברים מוצאים את דרכם לתיבה שלי תוך כדי תנועה: ~ הבן שלי מודד מכנסיים בבוקר ומגלה שהם קטנים עליו. שולחת אותו לקלוע אותם ל"סל" ( הקופסא). ~ אני קוראת לקטן סיפור לפני השינה ונתקלת בערימת ספרים שכבר לא מעניינים אותו , והופס, הם מוצאים את דרכם לקופסא. ~ אני פותחת את הארון לקחת כוס לקפה ומוצאת כוס אחורית שלא שתיתי בה מזמן (ויש סיבה- אני לא מתה עליה...) ניחשתם נכון- לקופסא. כשמדובר ברהיטים ודברים קצת יותר גדולים, לפעמים גם בגדים וכילים- ארגוני צדקה שונים אפילו יבואו לקחת את החפצים ישירות מהבית.

(Image Credit: Gsalr)

2.להחזיר למקום כשלוקחים משהו ומוציאים אותו מהמקום הקבוע שלו , כדאי גם להחזיר אותו מיד לאחר סיום השימוש. נשמע פשוט, אבל בפועל זה לוקח תרגול ומחויבות. וזה שווה את זה!

3.לא לתת לניירות להיערם ניירת רנדומאלית הפזורה בכל מקום יכולה להיות אויב הציבור מס '1 כאשר מדובר בבלאגן מלחיץ. אנחנו מוצפים בדואר, פלאיירים, תפריטים, עיתונים וכו'. המפתח הוא להיות ערים למה שמכניסים הביתה - והטוב ביותר יהיה לעבור על הדואר עוד לפני שהוא נכנס הביתה. מה שנשאר צריך לקבל התייחסות מהירה: לזרוק, לטפל, או לתייק..

אפשר ליצור תיקיית "לטיפול" על השולחן. תיקיה כזו תעזור לפנות ניירת מהמשטח המרכזי - ובאותו הזמן תספק לכם נגישות וקלות לאתר עניינים שונים שממתינים לטיפול מהיר ודחוף. באופן זהה התייחסו לשולחן העבודה של המחשב. אם שולחן העבודה שלנו עמוס בכל פעם שאנחנו מדליקים את המחשב, הדבר יכול ליצור תחושה קבועה ומצטברת של חוסר נינוחות. לכן ממליצה בסוף כל יום להסיר את כל הקבצים משולחן העבודה. אם אין לכם מקום מידי להעביר אליו כל קובץ, צרו תיקייה אחת על שולחן העבודה ואכסנו בה את הקבצים התועים. אפשר לתת לתיקיה זו את השם "לטיפול".

4.לסדר את משטח העבודה העיקרי לפני שעוזבים אותו. זה נורמלי להזיז דברים בזמן שאנחנו עובדים, אבל גם כאן כדאי לסגל את ההרגל של סידור לפני עזיבה. הרגל כזה לא רק נותן תחושה חשובה של סגירה כשיוצאים, אלא גם גורם לנו להרגיש טוב כשאנחנו חוזרים למרחב נחמד ונקי.

5.לשאול את עצמינו שאלות טובות יותר ארבע שאלות שמכוונות אותנו לליבה ויעזרו לנו לעזור לעצמינו: ~ האם חפץ זה משרת את המטרה האמיתית שלו : לשרת את המטרות האמיתיות שלי? פעמים רבות אנחנו לא מודעים למניעים שלנו כאשר אנחנו שומרים דברים, אבל .. יש לכך מחיר. כמה באמת אתם מוכנים להקריב את התשוקה והמטרות שלכם תמורת חפצים? הדברים החשובים באמת נותנים משמעות ושמחה בחיינו. אלה חסרי התועלת רק שואבים את זמננו. ~ אולי זה יכול להיות שימושי למישהו אחר? כאשר אנו נאחזים בדברים טובים שאנחנו לא צריכים, אנחנו מונעים מהם מלהיות מועילים לאחרים. בעבר נהגתי לחשוב שזה בזבוז לתת דברים שבקושי היו בשימוש, במיוחד אם הם לא היו זולים. אבל אז חשבתי לעצמי - אולי פשוט אקח אחריות על הטעות שעשיתי בקניה שלהם בכך שאתרום אותם למישהו שבאמת ישתמש בהם... ~ האם ארצה להשאיר את זה לאחריותו של מישהו אחר ביום מן הימים? עבודתי עם אנשים מבוגרים,כאשר אני מלווה אותם במעברי דירות לדיור מוגן או בהצטמצמות לבתים וחדרים קטנים יותר עזרה לי לרכוש תבונה מסויימת ולשאול את עצמי שאלות. בעיקר זה לימד אותי לשאול את עצמי מה יהיה מצבם של החפצים שלי כשאני כבר לא אהיה כאן? האם אני נהנית מספיק מהדברים הללו כדי שאשאיר אותם לטיפולו של מישהו מיקירי ביום מן הימים? כן..שאלות נוקבות מקרבות אותנו לתשובות כנות יותר. ~ איך אני רוצה לחיות את חיי? אם בבעלותנו חפצים רבים מידי סביר להניח שהמצב הוא בעצם הפוך ואנחנו הם אלה שנמצאים בבעלותם של חפצינו. כאשר אנחנו אומרים כן במצב שאנחנו צריכים להגיד לא נמצא את עצמינו חיים בחיים שמאורגנים לא על ידינו כי אם על ידי אחרים. ואפשר להסתכל על זה גם כך: כאשר אנחנו מחזיקים יותר ממה שאנחנו צריכים, אנחנו גם נותנים פחות למי שנזקק לכך באמת... המסע לדיוק הכמויות של מה שבאמת נחוץ ומשמח אותנו עשוי להראות כתהליך יבש של מיון וסדר אך למעשה זהו מסע אל הלב שלנו. "השאלה :מה אתה רוצה שיהיה בבעלותך היא למעשה השאלה של איך אתה רוצה לחיות את חייך."מארי קונדו אני אישית אסירת תודה על החוויות שהקנו לי את הנתיב אל חיים עם הרבה יותר כוונה פנימית ,עם הרבה יותר דיוק, ובסופו של דבר- עם הרבה פחות חומר לא נחוץ.

.........

שלכם,

תמי


פוסטים
ארכיון
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon

השפלה 3, כפר-סבא 4440003

tamimachnai@hotmail.com

Tel: 054-6635984

  • YouTube - Grey Circle
  • White Facebook Icon

© 2017 by Tami Machnai. Proudly created with Wix.com