Blog

הגיגים, תובנות ואף חלומות לגבי שיטת "קונמארי"

חלפו בדיוק חדשיים מאז שיצא הספר "סוד הקסם היפני" בארץ. מאות אנשים בארץ רוצים ואף מבצעים שינויים מלאי קסם בחייהם בכל הקשור לסדר, הרמוניה ובכלל סגנון חיים.

ואני עוצרת רגע לחשוב ולהתייחס, גם לשאלות שעלו ועולות מלקוחות וממצטרפים וסקרניים, גם מהתקשורת וגם מעצמי לאור ה"טרנדיות" הגדולה שמורגשת כעת סביב הגישה- וכדי לבחון האם זהו רק עוד נושא לשיחת היום שחייב לעלות אצל כל מי שמחשיב עצמו "in" שאם אני לא מתמצא בו אני לא בעניינים, או שמארי קונדו באה לעשות לנו שינוי אמיתי בחיים, ולתמיד, כמו שהיא טוענת.

אז ראשית הדבר המרכזי ששמתי לב אליו ,בארץ לפחות, הוא שאנשים רבים מדברים על השיטה כ: "השיטה היפנית הזו עם הקיפולים המאונכים". או ששואלים אותי- "אז את יודעת לקפל בשיטה שלה באמת? את משתמשת רק בקיפולים הללו?" אולי זו נטיית ההמונים להתפס למשהו אחד, קליל יחסית, ולתמצת בו שיטה וגישה שלמה - ואם זו דרך לגרום לעוד אנשים להגיע לקונדו אז אשרינו ( לפחות אשריי) - הבעיה שלצערי הרבה פעמים זה נשאר שם, וחבל.

הגישה של קונדו בעיני היא קודם כל גישה אנרגטית לחיים מיטיבים, אנרגטיים, כשבמרכזם נוכחת אהבה עצמית ומשפחתית, חיים כפי שאנחנו רוצים ובוחרים שיהיו לנו( לפי החזון שלנו ולא חזון של השכן או מגזין העיצוב/הז'ורנל במספרה), שנרגיש שבהם אנחנו באים לידי ביטוי כפי שאנחנו רוצים. הקיפול, הזוית, שילובי הצבעים, הצבע על הקירות- אף אחד מאלה ומסדרה ארוכה של דברים נוספים הוא לא העניין. כי העניין הוא פנימי!!

קונמארי" עוזר לנו לזכור שאנחנו האורחים החשובים ביותר של עצמינו ולהתחגג כשאנחנו מכינים את ארוחת הערב המשפחתית, סתם ככה, ביום חול, לעצמינו.

מה האנרגיות להן אנחנו זקוקים בבית? מה האנרגיות של בני הבית ? מה אנחנו רוצים לטפח ומה לשפר? האם יש משהו תקוע? חסר? וזה הבסיס!!! מכאן מתחילה או לפחות אמורה להתחיל התנועה לשינוי. אם נתעכב יותר מיד על הקיפול/ה"טכניקה" /הגודל/ הזוית וכו' פספסנו את העיקר! אספר לכם אנקדוטה בעניין: כשחייתי בארה"ב הייתי הולכת לשעורי יוגה במרכז טיפולי מקסים שכל המטפלים בו, כמו גם הגישה, היו מן המזרח הרחוק. המרכז היה גן עדן קטן, עם המון צמחים ותמונות יפות, מפלי מים קטנים בהמון פינות, גינה מושקעת ויפהפיה, צבעוניות נהדרת- בקיצור תאווה לעיניים. יום אחד התיישבתי לשיחה עם המאסטר, המורה שלי ליוגה, דמות קטנה וחכמה מקוריאה. שאלתי אותו שאלות לגבי העיצוב במרכז. בהיותי בענייני עיצוב/סדר וכאלה אני גם קוראת ויודעת לא מעט בתורת הפנג-שוואי וממה שראיתי וקלטתי הבנתי שזו נוכחת שם ביד רחבה. מצאתי את עצמי שואלת: " רגע, אבל אני רואה בצד ההוא תמונה של שמש, תגיד, זה לא אזור המים בכלל??" המאסטר ענה לי בסבלנות תשובה שהשביעה את רצוני אבל אחרי כמה שניות הבחנתי במשהו נוסף ואמרתי משהו בסגנון: " רגע, אבל אתה לא אמור לא למקם אלמנט כזה באזור הזה? הרי זה אזור של אלמנט אחר לגמרי..? " המאסטר הביט עלי בעינים טובות, נשם נשימה עמוקה ואבהית וענה: את יודעת, פנג שוואי אמור להוריד מתח, לגרום לחיים שלך לזרום בהרמוניה, לשמח. אם את מתחילה להלחץ ממנו ומכל השאלות שזה יוצר אצלך - אולי עדיף שתניחי לזה לעת עתה כי את מפספסת את העניין כולו ולא תהיה לו שום משמעות אמיתית עבורך". קלט אותי ;) והוא כל כך צדק. לא אשכח את השיחה ההיא והשיעור שלי.

היום, אחרי יותר מעשור, אני מוצאת את עצמי אומרת את אותו הדבר ללקוחותי כשהם נלחצים, חוששים, מרגישים "לא מושלמים"( יש דבר כזה בכלל?) - עם יד אמהית על השכם : חברים, הכל בסדר! לקחת נשימה עמוקה ולזכור למה אנחנו עושים את זה בכלל.

ככל שהבית ישקף את האופן שאנחנו רוצים לחיות את חיינו בצורה האותנטית ביותר, האישית ביותר והאמיתית ביותר כך גם ישפיע עלינו הכי לטובה. ונקודת המוצא שאנחנו פועלים ממנה היא כי אנחנו רוצים שיהיה לנו טוב. אנחנו לא עושים סדר בשביל השכנה, הבעל או אמא שלנו או בשביל להראות שאנחנו "טרנדיים". אנחנו עושים קודם כל סדר למעננו, מתוך מקום שמכבד אותנו, רוצה לבטא אותנו באופן שלם וגם מבין שיש לערוך שינוי בשיטת החשיבה שממחזרת בלאגן.

זה מקום מאד אישי בכלל. סדר בחלל הפיסי יוביל לסדר בחלל הפסיכולוגי ועשיית סדר מפגישה אותנו עם עצנו ומאפשרת לנו דיאלוג פנימי אמיתי, אם רק נאפשר לכך. מתוך התפיסה הזו מארי קונדו גם מאמינה בתהליך שלם מא' עד ת'- בעצם כי היא טוענת שההצלחה טמונה ביכולת לראות ולחוות תוצאות מיד ובאופן מוחשי, ולכן היא גם רוצה שנעבור את התהליך הזה מהר יחסית, לפני שהוא מתמסמס. כדי שנשלים אותו על אמת שתהליך ה"דיטוקס" יהיה אמיתי וחד משמעי.

שימו לב גם שמארי קונדו מדגישה את "לבחור את מה שעושה לי טוב" ובזה להתמקד. גם מי שממש סובל מבלאגן, עד רמות האיכסה, בבואו לעשות קונמארי ירצה לבחור, מתוך הערמות, קודם כל ובאופן עקרוני את מה שמשמח אותו ועושה לו טוב. תחשבו כמה גישה כזו מדגישה את העצמת הטוב. לחשוב ש"את זה אני רוצה לידי" בטווח הראיה שלי, עם חלל מסביבו, שינשום, ללטף את הבגד שאני מקפל כדי לתת לו אנרגיה טובה ותודה, וכו' וכו'.

קונמארי" זה אישי. זה הפינות שלי, הצבעים שלי, האינטימיות שלי, השמחה והחיבור שלי ללב.

יש המאשימים את מארי קונדו שהיא נוקשה וחסרת הומור. יש שאומרים שהיא מינימליסטית ואו.סי.די. שיהיה.

מארי קונדו היא בעיקר עקבית ומאד מאמינה במה שהיא עושה. ויתכן שהסיבה שהשיטה הפכה כל כך טרנדית היא בין היתר בגלל שהיא הולכת על "כל הקופה" בטוטאליות מאד משכנעת ובעיקר משוכנעת ומתוך כך היא יצרה גם הרבה טכניקות כדי להנגיש את העקרונות שלה לכלל האנושות. יש בזה משהו מאד משכנע. ובעיני לחיות לפי גישת קונמארי זה לאו דוקא להיות מינימליסט או "מקופל במאונך". אני למשל אדם מאד אקלקטי וצבעוני ואין סיכוי שתראו בבית שלי מינימליזם. אבל אני אותנטית ואני כן בוחרת רק את מה שעושה לי טוב, ובמקרה אני גם ממש טובה בסדר, אבל גם אצלי הדגש הוא האנרגיה והאותנטיות והאופן שאני רוצה שדברים יהיו סביבי- ולא הטכניקה.

"קונמארי" זה שאחרי שסידרנו ונעים לנו, אינטימי לנו, ואנחנו הכי בבית בעולם - לזכור להביא או לקטוף לעצמינו פרחים- כי אנחנו אוהבים אותנו.

קונמארי מבחינתי זו גישה הרבה יותר משיטה. ( בטח לא שיטת קיפול). קראתי דבריהם של אנשים שחיים את קונמארי כבר חדשים ושנים וכולם מדווחים על שינויים אמיתיים בכל מיני רמות בחייהם האישיים. הרבה מהשינויים קשורים באופן ישיר לדילול החומר. אין מה לעשות- להפתר מחומר מיותר שתופס מקום מפנה מקום לאנרגיה חדשה וגם( וזה חשוב) להרבה יותר נקיון ואויר נקי .

כשאנחנו מבינים מה משמעותה של האנרגיה החדשה וממלאים אותה ב"אנחנו" שרצוי לנו באמת ומבחירה, בדברים שאנחנו אוהבים, בשקט, בצבע, בריחות נעימים אנחנו משדרים לעצמנו ליקום שאנחנו אוהבים אותנו ואת בני ביתינו.

"קונמארי" עוזר לנו להרגיש שבאתי הביתה כשאנחנו נכנסים. ( " שלום בית, הגעתי" )

אז אם אתם אמיצים ורוצים בשינוי אמיתי נסו ותראו בעצמכם . ולמה כתבתי שזה גם חלום? כי אני ממש מקווה ומייחלת שכמה שיותר אנשים יאמצו את הגישה הזו על אמת לחייהם. כי זה משרה אנרגיה טובה והרמונית באמת. ובכלל- עקבו אחרי חייכם קצת יותר מקרוב. רשמו את הדברים החיוביים שאולי צצים לכם בחיים שלכם, שימו לב אליהם - מה שבטוח, זה עושה הרבה טוב ללב ולנשמה של הבן אדם.

......... שלכם, תמי

#HowTo

פוסטים
ארכיון
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon

השפלה 3, כפר-סבא 4440003

tamimachnai@hotmail.com

Tel: 054-6635984

  • YouTube - Grey Circle
  • White Facebook Icon

© 2017 by Tami Machnai. Proudly created with Wix.com